TERAZ:
  1. Zapisy na Cracovię!
  2. Korona błyszczy, a ja z dumą na nią patrzę!
  3. „ZJEDNOCZONA KORONA to jedyna słuszna droga dla wszystkich, którzy mają KORONĘ W SERCU. Tylko razem możemy osiągnąć sukces. DO ZOBACZENIA NA STADIONIE!” Wywiad z Kamilem Kuzerą.
  4. Czy Korona postawiła wszystko na jedną kartę? Zapraszamy na wywiad z prezesem Łukaszem Jabłońskim!
  5. „Czy ten tekst w ogóle powinien powstać?” – podsumowanie 12 meczów Korony.

KORONA KIELCE

Historia Korony w pigułce

Korona Kielce powstała w 10 lipca 1973 roku, w wyniku połączenia Iskry kielce i SHL Kielce. Początkowo klub występował w lidze okręgowej, a w 1975 po raz pierwszy awansował do II ligi. 

W latach 80. i 90. XX wieku oraz w początkowych latach XXI wieku kielczanie na przemian grali w II (14 sezonów) i III (17 sezonów) lidze.

W latach 2002–2008 klub przejął Krzysztof Klicki, właściciel firmy Kolporter S.A i właśnie wtedy „Żółto-czerwoni” osiągnęli największe sukcesy – w 2005 roku klub uzyskał promocję do I ligi (dzisiejsza Ekstraklasa), a w sezonie 2006/2007 Koroniarze awansowali do finału Pucharu Polski, w którym przegrali 0:2 z Dyskobolią Grodzisk Wielkopolski.

W 2008 roku Korona Kielce została zdegradowana przez Wydział Dyscypliny PZPN do nowo utworzonej I ligi za udział w aferze korupcyjnej. Tym samym Koronę przestała sponsorować firma Kolporter. Rok później drużyna wróciła do Ekstraklasy i występuje w niej do dziś.

W 2017 roku były niemiecki bramkarz, a obecnie przedsiębiorca Dieter Burdenski kupił 72% akcji w Koronie i został jej większościowym udziałowcem, a 28% zostało w rękach Miasta Kielce.

30 października 2018 roku spółka Korona Investment GmbH została nowym właścicielem Korony Kielce. Akcje klubu od Dietera Burdenskiego przejął Andreas Hundsdörfer, Dirk Hundsdörfer oraz Mark Hundsdörfer. To ojciec i dwaj synowie. Panowie Hundsdörfer to dobrzy znajomi Dietera Burdenskiego. W Niemczech prowadzą firmy w różnych branżach.

 

Legendy Korony

W zgłoskach Korony najbardziej zapisał się Grzegorz Piechna, który został wybrany piłkarzem 40 lecia. Piechna do Kielc trafił przed sezonem 2004/2005 i w tych rozgrywkach z dorobkiem 17 goli został królem strzelców II ligi i w znacznym stopniu przyczynił się do awansu kieleckiego klubu do I ligi. Po awansie Korony do najwyższej klasy rozgrywkowej popularny „Kiełbasa” zdobył 21 goli dla kieleckiego klubu i znów został królem strzelców. Jako piłkarz Korony Piechna zagrał w reprezentacji Polski prowadzonej przez Pawła Janasa. zagrał z Estonią i… oczywiście zdobył gola. 

W Kielcach też świetnie będzie zapamiętany Paweł Golański. To Korona pozwoliła mu wypłynąć na szerokie wody i zrobić karierę. „Golo” do Kielc trafił w 2005 roku po awansie Korony do Ekstraklasy. Po dwóch latach wyjechał do Rumunii (Steaua  Bukareszt), by w 2010 roku znów zagrać w Koronie. W klubie z województwa świętokrzyskiego spędził łącznie 7 lat i był wieloletnim Kapitanem Korony.

To bez dwóch zdań ulubieniec kieleckich Kibiców. Jacek Kiełb do Korony trafił zimą 2005 roku. W Kielcach spędził łącznie 8,5 roku. Jest zapamiętany z wielkiej chęci do gry, oraz dobrego kontaktu z Kibicami. Obecnie w Bruk-Bet Termalice. Może do Kielc w roli piłkarza jeszcze wróci…

Zbigniew Małkowski nie spodziewał się, że aż tyle lat spędzi w Kielcach. Do Korony trafił ostatniego dnia sierpnia 2009 roku i grał w niej do końca 2016 roku. Jeden z najlepszych bramkarzy w historii Korony. 

Do legend zaliczają się też Przemysław Cichoń, Andrzej Jung, Bogumił Gozdur, Kamil Kuzera, Włodzimierz Gąsior, Dariusz Kozubek, Cezary Ruszkowski czy Jan Majdzik