Już dziś rozpoczynamy kolejny i oby ostatni sezon zmagań na pierwszoligowych boiskach. Nowy sezon wiąże się zawsze z nowymi nadziejami, a także z nowymi zawodnikami. Sprawdźmy zatem, jacy zawodnicy dołączyli w ostatnim czasie do naszego Klubu. 

Okienko transferowe w Kielcach rozpoczęło się już 23 kwietnia, kiedy to oficjalnie dyrektorem sportowym naszego Klubu został Paweł Golański – prawdziwa Legenda Korony. Można by rzec, że nareszcie po latach niezrozumiałych decyzji kadrowych, nasz Klub doczekał się odpowiedniej osoby na odpowiednim miejscu. Sprawdźmy zatem, jacy piłkarze zostali sprowadzeni w pierwszym okienku Pana Dyrektora Pawła Golańskiego:

Konrad Forenc, czyli transfer z gatunku niespodziewanych. Wszyscy sądziliśmy, że bramki Korony w nadchodzącym sezonie będą bronić Jakub Osobiński i Marceli Zapytowski. Niestety kontuzja tego pierwszego sprawiła, że musieliśmy pozyskać na tę pozycję nowego zawodnika. Konrad jest 29-letnim wychowankiem MKS Oława, który praktycznie całą swoją zawodową karierę spędził w Zagłębiu Lubin. W ekstraklasie rozegrał 50 meczy, w których zachował 12 czystych kont. Wydaje się, że ten już całkiem doświadczony zawodnik zwiększy konkurencję w walce o pierwszy skład, a to zdecydowanie wyjdzie na plus dla naszych młodych golkiperów. Obserwując go w sparingach mogę spokojnie stwierdzić, że kiedy dostanie swoją szansę, nie będziemy się martwić o każdy strzał lecący w światło bramki.

Nasz typ: Konrad Forenc rozpocznie sezon w pierwszym składzie.

Piotr Malarczyk, 29-letni wychowanek Korony, członek legendarnej Bandy Świrów, swego czasu kapitan naszego Klubu. Piłkarz, którego nikomu w Kielcach nie trzeba przedstawiać. Ostatnie dwa sezony spędził w Piaście Gliwice, gdzie rozegrał 25 spotkań. Solidny ligowiec, który poziomem zdecydowanie przerasta 1 ligę. Osobiście liczę, że pozytywnie wpłynie na rozwój naszych młodych obrońców, a w szczególności Radka Sewerysia, który będzie mógł się uczyć od tak doświadczonego piłkarza. 

Nasz typ: Piotr Malarczyk rozpocznie sezon w pierwszym składzie.

Michał Koj to kolejne wzmocnienie naszej linii obrony. Wydaje się, że razem z Malarem będzie stanowić trzon naszej defensywy. Kiedy spytałem znajomych kibiców Górnika, co sądzą o tym zawodników – bez zastanowienia odpowiadali, że silny jak tur walczak. Takich właśnie lubimy w Koronie. Jedyne, co może martwić to tendencja do łapania głupich kartek. Mam nadzieję, że pierwszoligowy poziom nie będzie wymagał od niego zbyt częstych fauli.

Nasz typ: Michał Koj rozpocznie sezon w pierwszym składzie.

Łukasz Sierpina to kolejny piłkarz, który wraca do Kielc po dłuższej nieobecności. Odchodząc z naszego Klubu miał status strusia pędziwiatra, który nie do końca przyjaźnił się z piłką. Wydaje się, że w Podbeskidziu zdecydowanie okrzepł i dojrzał piłkarsko. W sparingach występował na lewej obronie, gdzie bardzo aktywnie podłączał się do akcji ofensywnych. Asystował między innymi przy bramce głową Adama Frączczaka.

Nasz typ: Łukasz Sierpina rozpocznie sezon w pierwszym składzie.

Adrian Danek, 27-letni prawy obrońca, który przez większość swojej kariery związany był z Sandecją Nowy Sącz. Prywatnie jest szwagrem Maćka Korzyma, także możemy mieć pewność, że wie na czym polega gra w Koronie Kielce. W przedsezonowych sparingach wyglądał poprawnie w grze defensywnej, natomiast z przodu zapamiętałem go z jednej przebojowej akcji w meczu z Ruchem Chorzów.

Nasz typ: Adrian Danek rozpocznie sezon jako rezerwowy.

Janusz Nojszewski, 18-letni skrzydłowy związał się z Koroną 3-letnim kontraktem. W pierwotnym założeniu po przyjściu do Korony miał odejść na wypożyczenie, żeby ogrywać się w niższej lidze, jednak swoją postawą na treningach zdążył przekonać do siebie sztab szkoleniowy. W sparingach pokazał się z dobrej strony, często szukał pojedynków z przeciwnikiem, a jego technika stoi na wysokim poziomie. Myślę, że jeśli będzie ciężko pracować, to w przyszłości możemy mieć z niego sporo radości.

Nasz typ: Janusz Nojszewski rozpocznie sezon jako rezerwowy.

Adam Frączczak, prawdziwy weteran ekstraklasowych boisk i zarazem legenda Pogoni Szczecin. Rasowy napastnik, który nie przestraszy się piłki metr przed bramką. W ekstraklasie strzelił 54 bramki w 235 meczach. W sparingach strzelił 3 bramki, w tym jedną głową. Potrafi zabrać się z przeciwnikiem na plecach. Prawdopodobnie będzie pierwszym prawdziwym napastnikiem w Koronie od jakichś dwóch lat. 

Nasz typ: Adam Frączczak rozpocznie sezon w pierwszym składzie.

Maciej Bortniczuk, 19-letni napastnik wypożyczony do Korony z Jagielloni Białystok z opcją wykupu. Szczerze mówiąc, nie wiem czego możemy się po nim spodziewać. W Jagielloni zagrał w 11 spotkaniach – we wszystkich wchodząc z ławki rezerwowych na końcówki spotkań. Miejmy nadzieję, że w Kielcach jego talent rozkwitnie.

Nasz typ: Maciej Bortniczuk rozpocznie sezon jako rezerwowy.

Podsumowując to okienko transferowe uważam, że możemy patrzeć z optymizmem na nadchodzący sezon. Wzmocnienia dokonane przez Klub powinny dać nam szanse, by walczyć o bezpośredni awans do ekstraklasy.

O opinie na temat nowych zawodników poprosiliśmy również trenera Dominika Nowaka: 

„Forenc to przede wszystkim jakość sportowa, silna pozycja i duże doświadczenie, jak również mocny charakter z dużym przełożeniem na szatnie i na motywacje drużyny. Nie mówię, że na pewno będzie numerem jeden, ale na pewno to, czego od niego oczekuję – będzie spełnione”.

„Michał Koj przyszedł jako pierwszy. Jego dużym atutem jest dobra gra głową, a także umiejętność gry jeden na jeden z przeciwnikiem”.

„Piotr Malarczyk doskonale uzupełnia się z Kojem. Piłkarsko Piotrek jest silnym punktem zespołu, prezentuje duży spokój oraz umiejętność gry dłuższym podaniem. Takiego zawodnika nam brakowało. Ponadto wprowadza harmonię pomiędzy ofensywą a defensywą”.

„Łukasz Sierpina jest przede wszystkim nieprzewidywalny. Ma bardzo duży ciąg na bramkę, jak również potrafi pobudzić zespół. Ma dobrze ułożoną lewą nogę”.

„Adam Frączczak jest typową dziewiątką. Bramkostrzelny, duże doświadczenie, spokój w zachowaniu się pod polem karnym, a także dobra gra tyłem do bramki”.

„Janusz Nojszewski to młody chłopak z bardzo dobrą techniką i dużym potencjałem. Musi popracować nad defensywą. Nie oczekujmy od niego od razu, ale zrobił duże wrażenie”.

„Maciej Bortniczuk –  przed nim jeszcze dużo pracy. Mam nadzieję, że rozwinie się przy Adamie. Dobrze czuje się w szybkim ataku, kiedy dostaje piłkę za plecy obrońców. Młody chłopak – niech się uczy”.

„Adrian Danek to przede wszystkim charakter. Zwiększy rywalizację na prawej obronie i wywrze presję na Grzesiu Szymusiku. Myślę, że ta rywalizacja pozwoli im obu się rozwinąć. Adrian charakteryzuje się dużym spokojem, ale także ciągiem na bramkę i umiejętnością gry 1 na 1.”

Autor: Bidzis