Grzegorz Piechna to jedna z legend Korony Kielce. Dzisiaj opiszemy historię jego kariery oraz to czym zajmuje się teraz były król strzelców Ekstraklasy.

KARIERA KLUBOWA

Przygodę z futbolem Piechna zaczynał w Woy Bukowiec Opoczyński, w którego barwach został królem strzelców ligi okręgowej. Dla klubu z województwa łódzkiego zdobył aż 54 gole w 34 spotkaniach. W tym samym czasie pracował w masarni jako zaopatrzeniowiec. Wtedy właśnie zyskał pseudonim „Kiełbasa”. W latach 1998–1999 grał dla drugoligowej Ceramiki Opoczno.

W 2000 roku trafił do Pelikana Łowicz. Później podpisał kontrakt z Ceramiką Paradyż. W jej barwach został dwukrotnie królem strzelców IV ligi. W latach 2003–2004 był piłkarzem HEKO Czermno i znów został królem strzelców, tym razem III ligi.

Latem 2004 roku trafił do Korony Kielce i w sezonie 2004/2005 z 17 trafieniami na koncie został… tak tak, królem strzelców II ligi i pomógł kieleckiemu klubowi awansować do I ligi (dzisiejsza Ekstraklasa).

Z Koroną w najwyższej klasie rozgrywkowej zadebiutował 26 lipca 2005 roku w zremisowanym 0:0 meczu z Cracovią. Rundę jesienną kończył z 16 golami i był liderem klasyfikacji strzelców. W listopadzie 2005 roku zdobył nagrodę Fair Play, przyznawaną co roku przez Międzynarodowy Komitet Fair Play, za to miesiąc później został wybrany „ligowcem roku” i „odkryciem roku” w plebiscycie tygodnika „Piłka Nożna”. W marcu 2006 roku został uhonorowany piłkarskim Oscarem w kategoriach „najlepszy napastnik Orange Ekstraklasy” i „odkrycie roku Orange Ekstraklasy. Sezon popularny „Kiełbasa zakończył z 21 golami i tytułem króla strzelców.

Jego wysoką dyspozycję dostrzegło rosyjskie Torpedo Moskwa, z którym podpisał trzyletnią umowę. W stolicy Rosji spędził jednak zaledwie jeden sezon rozwiązując kontrakt i kończąc rozgrywki z 3 golami.

W rundzie jesiennej sezonu 2007/2008 trafił do Widzewa Łódź. Następnym klubem Piechny była Polonia Warszawa. Wiosną 2009 roku był piłkarzem Kolejarza Stróże, a w rundzie jesiennej sezonu 2009/2010 podpisał umowę z Ceramiką Opoczno. W styczniu 2010 roku znów wyjechał zagranicę. Tym razem trafił do greckiego AÉ Dóxa Kranoúlas, grającym wówczas w trzeciej lidze. Latem powrócił do Polski i znów został piłkarzem Ceramiki. W latach 2011/2012 był zawodnikiem Woy Bukowiec Opoczyński. W 2012 roku trafił do z Lechii Tomaszów Mazowiecki, w której grał do 2013 roku. W 2015 roku kolejny raz został piłkarzem Ceramiki Opoczno.

KARIERA REPREZENTACYJNA

W reprezentacji Polski zagrał raz – 16 listopada, w meczu z Estonią wygranym 3:1. Na boisku pojawił się od początku drugiej połowy, a 87 minucie trafił do siatki

Obecnie pracuje w rodzinnej firmie, która zajmuje się sprzedażą węgla.

Foto: PAP